Auto noma Rīgā un Latvijā – kādas ir iespējas?

21.07.2022

Auto noma mūsdienās kļūst arvien populārāka, tas ir ērts un vienkāršs veids, kā iegūt auto uz noteiktu laiku savām vajadzībām bez nepieciešamības to iegādāties savā īpašumā. Auto noma ļauj izmantot auto, maksājot par laiku, kurā to izmanto. Ja agrāk automašīnu īre Latvijā vairāk saistīta ar ceļojumiem vai darba braucieniem, tad tagad auto īre Rīgā un citās Latvijas pilsētās ir kļuvusi par teju ikdienišķu parādību.

Auto noma Rīgā un citviet Latvijā ir piemērota tiem, kuriem pašiem nav savas automašīnas, bet, piemēram, atvaļinājuma laikā vai nedēļas nogalē ir vēlme doties ārpus pilsētas, un nav ērti izmantot sabiedrisko transportu. Ja automašīna ir vajadzīga uz noteiktu laika posmu konkrētam mērķim, tad auto noma ir piemērotākā opcija.

Automašīnu noma Rīgā un citviet Latvijā var būt vien dažu minūšu ilga, gan ilgt pat gadus – tad to dēvē par ilgtermiņa auto nomu jeb auto abonementu. Ir dažādi iemesli, kāpēc izvēlēties vienu vai otru variantu. Tas ir atkarīgs no klienta vēlmēm, iespējām un vajadzībām.

Populārākie auto nomas veidi

Ir dažādi veidi, kā izīrēt auto, tāpēc apskatīsim dažādus auto nomas veidus, to priekšrocības un atšķirības starp tiem. Pie populārākajiem auto nomas veidiem var pieskaitīt:

 • auto koplietošanas servisus;
 • īstermiņa auto nomu;
 • ilgtermiņa auto nomu.

Auto koplietošanas servisi

Ja ikdienā auto nepieciešams uz nelielu dienas daļu, tad šis pakalpojums var lieti noderēt. Nereti ir nepieciešams viedtālrunis, lai veiktu auto rezervāciju un samaksu par auto. Šajā auto nomas veidā tiek maksāts par automašīnas izmantoto laiku un nobrauktajiem kilometriem. Degviela un auto apdrošināšana ir jau iekļauta pakalpojuma cenā.

Plusi:

 • Maksā par auto lietošanu tad, kad to tiešām izmanto, nevis tad, kad tas stāv nelietots garāžā.
 • Koplietošanas servisi var atvieglot satiksmi – mazāks automašīnu skaits pilsētā.
 • Liek apdomāt, vai tiešām vajadzīgs auto, lai kaut kur nokļūtu. Veicina aktīvāku dzīvesveidu.

Mīnusi:

 • Jāpārliecinās, vai auto ir pieejami tūlītējai lietošanai – pārvietošanās ar auto ir vairāk jāplāno.
 • Diapazons – jāpārbauda, vai ar auto koplietošanas servisa auto drīkst izbraukt no konkrētās zonas, piemēram, pilsētas vai valsts robežām.

Īstermiņa auto noma

Ierasts, ka īstermiņa auto noma ir vismaz uz 24 stundām. Tas nozīmē, ka samaksu aprēķina par katru diennakti, kad auto ir izīrēts. Jāņem vērā, ka par degvielu var nākties atsevišķi maksāt, jo tā nav iekļauta pakalpojumā. Īstermiņa auto noma noder, ja automašīnu ir plānots izīrēt no vienas dienas līdz pat mēnesim.

Plusi:

 • Neatkarība no sabiedriskā transporta grafikiem un noteikumiem. Viegli izbaudīt auto priekšrocības, bez piesaistes.
 • Ērti un vienkārši saprotami auto nomas noteikumi, iespēja tikt pie auto neilgā laikā.
 • Liela auto modeļu izvēle, iespēja izvēlēties auto, kas piemērots attiecīgajai situācijai, piemēram, pārvācoties vai dodoties uz kāzām.

Mīnusi:

 • Rūpīgi jāizlasa automašīnas lietošanas noteikumi, pirms paraksta līgumu par tās lietošanu.
 • Lielāka atbildība, vadot īrētu auto, salīdzinot ar personīgo auto vai sabiedriskā transporta lietošanu.

Ilgtermiņa auto noma jeb auto abonements

Šis auto nomas veids ir piemērots tiem, kas zina, ka vēlas automašīnu lietot ilgāku laiku, bet nav nepieciešamība pēc tā iegādes. Auto izmaksas gada laika var sakrāties gana lielas, bet auto nomas punktā ir parūpēts par apdrošināšanu, apkopi, auto servisa pakalpojumiem. Ilgtermiņa auto noma ir īpaši populāra uzņēmumu vidū.

Plusi:

 • Nereti ir piedāvāti vairāki auto abonementu veidi, kas palīdz izvēlēties sev piemērotāko. Premium abonementā iekļauti arī dabīgā nolietojuma remontdarbi un detaļu nomaiņa.
 • Drošības sajūta lietojot auto, zinot, ka ir pieejams 24/7 atbalsts uz ceļa jebkurā vietā, arī brīvdienās un svētku dienās.
 • Iespēja lietot jaunākos un modernākos auto modeļus, kas pieejami auto nomas uzņēmumā.

Mīnusi:

 • Dažādos auto nomas punktos ir dažādi ilgtermiņa auto nomas jeb auto abonementa noteikumi, tādēļ noteikti ir jānoskaidro, kas ir iekļauts konkrētā pakalpojuma piedāvājumā un izmaksās.
 • Izceļošana ārpus Latvijas vai Baltijas robežas ar īrētu auto var būt ierobežota.

Ja nepieciešams auto brīvdienām, komandējumam vai ikdienai pilsētā

Auto noma Rīgā ir populāra, jo ir pieejamas daudzas un dažādas opcijas. Tipiski, ka cenas nosaka arī citviet Eiropā pieņemtie standarti. Ieteikums ir izvēlēto auto rezervēt, lai pārliecinātos, ka, ierodoties pēc tā, tas ir pieejams. Dažādi auto nomas punkti sadarbojas gan ar privātiem, gan korporatīvajiem klientiem visā pilsētā.

Saistītie raksti

Kāpēc izvēlēties ilgtermiņa auto nomu savam uzņēmumam?

21.07.2022

Lēta ilgtermiņa auto noma – kā to panākt?

21.07.2022

Kas izdevīgāks privātpersonām – līzings vai ilgtermiņa auto noma?

21.07.2022